Güncel Anne

Altı aylık bebek beslenmesi

Bebek beslenmesi söz konusu ise altıncı ay, yeni bir  serüvenin başlangıcıdır.  Altıncı aya ulaşıldığında, o güne dek sadece anne sütü/mama ile beslenmiş insan yavrusunun, katı gıdalarla tanışması gerekir. Bu dönem insan hayatında,  bir ömür boyu sürecek beslenme yolculuğunun temellerinin atıldığı dönemdir. Beslenme de tıpkı yürüme, uyuma veya diğer alışkanlıklar gibi bebeğinizin öğrenmesi gereken bir alışkanlıktır ve kazandıracağınız beslenme alışkanlıkları büyük ihtimalle hayatının geri kalanında ona eşlik edecektir. İnsan yavrusunun ilk yılındaki ana besinin anne sütü olduğunun bir kez daha altını çizdikten sonra 6-8 aylarda bebek beslenmesi hakkındaki ana noktalarından bahsedelim.

Bu dönemde bebeğinizin sindirim sitemi henüz tam gelişmemiştir ve  pek çok besin için hazır değildir. Bu aylar, bebek beslenmesinde yeni gıdalarla tanışılan bir alışma evresidir. 

Ek gıdaya geçmeden bebeğinizin genel sağlık muayenesini yaptırınız ve çocuk doktorunuz veya  aile hekiminizden bebek beslenmesi hakkında yardım isteyiniz. Her bebek, benzersiz ve özeldir. Bu yüzden ek gıdaya geçerken sizin ve bebeğinizin ihtiyaç ve şartlarını göz önünde bulundurarak, şartlarınıza en uygun besinle başlangıç yapmak en idealidir. Ek gıdaya ne ile başlayacağınıza karar veremiyorsanız  http://www.guncelanne.com/ek-gidaya-ne-ile-baslanmali/ yazısına bir göz atın.

İlk kez  vereceğiniz bir gıdayı tek deneyin. Böylece eğer bebeğinizde besinlere bağlı istenmeyen bir reaksiyon gözlerseniz hangi besinden kaynaklandığını bilebilirsiniz.

Bebek beslenmesinde bebeğinizin ne yediği kadar, nasıl yediği de çok önemli. O yüzden beslenme saatlerini, tıpkı emzirme saatleri gibi aranızda özel bir bağın kurulması için fırsat saatleri olarak değerlendirin.

Ek gıda ile ilgili diğer yazılarıma bir göz atın.

http://www.guncelanne.com/cocuk-beslenmesinde-temel-kurallar/

http://www.guncelanne.com/ekgidaya-geciste-yapilan-yanlislar/

bebek beslenmesi

İlk sebze pürem

Verilmemesi gereken gıdalar

 • Bal (botulizm riski nedeniyle)
 • Alerji açısından pozitif aile öyküsü taşıyan gıdalar
 • Her türlü işlenmiş, paket içinde hazır gıda
 • İnek sütü
 • Bütün halinde kuruyemiş (boğulma tehlikesi)
 • Tuz
 • Çay, kahve, kola, soda
 • Taze sıkılmış bile olsa meyve suları (meyvenin kendisini yedirin)
 • Çorbalar ( yüksek miktarda su içerdiklerinden enerji ve besin öğesi açısından fakirdirler. Çorba yerine sebze pürelerini tercih edin.)
 • Pirinç unu (hiç bir besleyici değeri yoktur, boş enerji kaynağıdır.)
 • Şeker

Emzirilen süt çocuğu 6. ayında bir veya iki öğünü (tercihen bir ana, bir ara öğün) ek gıdalardan almalı; geri kalan beslenmesini anne sütü oluşturmalıdır. Ek gıdaya sebze çorbası/yoğurt/muhallebi ile başlayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığının ucu  ile başlayın ve yavaş yavaş yarım çay bardağı olana kadar artırın. İlk bir yıl bebek beslenmesinde aceleye yer yoktur. Bebeğiniz eninde sonunda erişkin tipi beslenmeye geçecek nasıl olsa. Asıl önemli olan alabildiği kadar anne sütü alması.

 Altı aylık bebek beslenmesi 

6. ayda verilebilecek gıdalar

 • Yoğurt
 • Sebze püresi (kabak, havuç, patates, balkabağı, fasülye, bezelye)
 • Muhallebi
 • Meyve püreleri (elma, armut, erik, şeftali, muz, avakado, kayısı)
 • Tahıllar (pirinç, yulaf): Pirinç, alerji riski düşük olması nedeniyle sıklıkla ilk önerilen tahıldır. Ülkemizde gluten hassasiyeti sıklığının 1/100 olması nedeniyle bebek beslenmesinde   en sık önerilen tahıl pirinçtir. Öte yandan pirincin besleyici özelliği, bulgur ve yulaftan daha azdır.

Uyarı: Her çocuk farklıdır. Doğal olarak ihtiyaçları da farklıdır. Aşağıdaki menüler annelere fikir vermesi açısından hazırlanmıştır. Çocuğunuzun beslenme düzenini doktoruyla konuşarak; sizin ve bebeğinizin ihtiyaç ve şartları çerçevesinde oluşturun. Bebeğinize her istediğinde anne sütü verin.

6 aylık bebek için örnek menü 1

Bu menü ek gıdaya geçişin ilk haftaları için geçerlidir.

07.00: Anne sütü

10.00: Anne sütü

13.00: Sebze püresi

15.00:Anne sütü

18.30: Anne sütü

21.30: Anne sütü

 

6 aylık bebek için örnek menü 2

Bu menü ek gıdaya geçişin ilk haftaları için geçerlidir.

07.00: Anne sütü

10.00: Muhallebi

13.00: Anne sütü

15.00:Anne sütü

18.30: Anne sütü

21.30: Anne sütü

6 aylık bebek için örnek menü 3

Bu menü ek gıdaya geçişin ilk haftaları için geçerlidir.

07.00: Anne sütü

10.00: Anne sütü

13.00: Yoğurt

15.00:Anne sütü

18.30: Anne sütü

21.30: Anne sütü

 

6 aylık bebek için örnek menü 4

Bu menü 6. ayın sonuna doğru geçerlidir

 

07.00: Anne sütü

10.00: Anne sütü

13.00: Sebze çorbası

15.00: Yoğurt

18.30: Anne sütü

21.30: Anne sütü

 

6 aylık bebek için örnek menü 5

Bu menü 6. ayın sonuna doğru geçerlidir

 

07.00: Anne sütü

10.00: Anne sütü

13.00: Sebze çorbası

15.00: Anne sütü

18.30: Muhallebi( yatmadan önce)

21.30: Anne sütü

 

6 aylık bebek için örnek menü 5

Bu menü 6. ayın sonuna doğru geçerlidir

 

07.00: Anne sütü

10.00: Anne sütü

13.00: Yoğurt

15.00: Sebze püresi

18.30: Anne sütü

21.30: Anne sütü

 

6 aylık bebek için örnek menü 6

Bu menü 6. ayın sonuna doğru geçerlidir

 

07.00: Anne sütü

10.00: Anne sütü

13.00: Sebze püresi

15.00: Anne sütü

18.30: Meyve püresi(yatmadan önce)

21.30: Anne sütü

 

Ek gdaya geçiş ile ilgili diğer yazılarım.

http://www.guncelanne.com/ekgidaya-geciste-yapilan-yanlislar/#comment-777

http://www.guncelanne.com/adim-adim-ek-gidaya-gecis/

 

Adana doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi babamın görevi dolayısıyla 5 farklı şehirde okuduktan sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdim. Özel bir hastanede iki yıl süren pratisyen hekimlik hayatımın ardından çocuk doktoru olmak istediğime karar verdim ve Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünü kazandım. Asistanlığa başladığım ilk gün, kendisi de benim gibi çocuk doktoru olan eşimle tanıştım. Kısa süren bir flört döneminden sonra evlendik. Evliliğimizin 5. yılında da oğlumuz Çağın Aras katıldı aramıza. Kilis’te mecburi hizmetimi tamamladım. Şu anda Adana’da yaşıyorum. Kısacası “Yolu çok iyi bilmekle yolda yürümenin farklı olduğunu anne olduktan sonra anlayan bir çocuk doktoruyum”.

Yorumlar

 • Meltem

  Merhaba

  Blogunuzu buyuk bir keyifle takip ediyorum. Size danismak istedigim bir konu var. Bebegim Aralik ayinin sonunda 4 aylik olacak ve ben de ise basliyor olacagim. Ne yazik ki ne buzdolabinda sagilmis sutum ne de sagacak kadar sutum var. Sizce 4. Aydan 6.aya kadar formul mama ile mi devam etmeliyim yoksa hem formul mama hem sebze/meyve puresi ile mi devam etmeliyim. Bu arada sutum devam ettigi surece ise gitmeden once ve isten geldik ten sonra emzirmeye devam edecegim

  Simdiden tesekkurler

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Bence ilk önce sütünüzü artırmnın yollarını denemeli ve kendinize bu konuda güvenmelisiniz.
   Bunun içi yapılabilecekler:
   1)Her bulduğunuz fırsatta bol bol uyuyun.
   2)Günde 4-5 litre su için
   3)Mutlaka (gece de dahil) sağma makinasıyla sütünüzü sağın. Bebeğiniz emdikten sonra da sağın. Sağın ki beyin bu bebeğe daha çok süt gerek sinyalini alsın.
   4)Süt artırıcı maltlarda faydalanabilir veya sadece hamur mayasıyla bunu kendiniz hazırlayabilirsiniz:

   bir paket instant maya ve 1 tatlı kaşığı şeker bir çay bardağı ılık suda erititlir. Alın size süt artırıcı içecek.

   Ama gene de her şeyi yaptım st yok diyorsanız. 6 AYA dek anne sütünün yanına mama eklemeli. Ek gıdaya başlamamalısınız.

   | Cevapla
 • Güldane

  Merhaba, sitenizi çok seviyorum, anne olduktan sonra yazılarınızdan çok faydalandım. Allah sizden razı olsun. Kızım 6,5 aylık, ek gıda konusunda sizin örnek menülerinizden yararlanıyorum. İlk olarak yoğurt verdim, sonrasında sebze püresi olarak havuçlu püre verdim. Kızımın yoğurt verdikten sonra kabız olduğunu fark ettim, şimdi düzene girdik çok şükür. Yoğurdun böyle bir etkisi var mıdır yoksa ben mi yanlış tespitte bulundum bilemiyorum. Şu aşamada sebze püreleriyle devam etmeyi düşünüyorum, ancak kışın hangi sebzeleri vermeliyim? Patates vermeye çekiniyorum, brokoli, karnabahar çok gaz yapar diyorlar onlardan da emin olamadım. Kış sebzelerinden hangilerini verebilirim? Bir de sebze pürelerinde iki sebzeyi birlikte ne zaman kullanabilirim? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

  | Cevapla
 • Annegazetesi

  Merhaba güncel anne,
  Oğlum 5 aylık. Bu ay doktorumuz ek gıdaya başlamam gerektiğini, yoğurt elma ve muz vermemi, oğlum sevmez yemek istemezse bebe bisküvisi ezip karıştırmamı söyledi. Sütüm yetmezse de formül süt başlamamı söyledi. Çok şükür şu an sütüm oğluma yetiyor (Oğlum 5 aylık 8.4 kg, 68 cm). Ben zaten çok araştırıp okuyorum, sizin de konuyla ilgili tüm yazılarınızı okudum. Yani asla bebe bisküvisi veya hazır gıda vermem, üstelik 5,5 aya kadar da ek gıdaya başlamayı düşünmüyorum. (6 ayı tamamlayınca işe başlayacağımdan ek gıdaya başlama işini bakıcıya bırakmak istemiyorum, o yüzden 5,5 ayda ben başlatacağım). Şimdi sorum şu; böyle öneriler veren bir doktorumuz varken, sizce doktorumuzu değiştirmeli miyiz?

  | Cevapla
   • fatmanur

    Benim kızım 6 aylık henüz ek gıdaya geçmedim. Şu anda ne verebilirim,bana lütfen yardım edin

    | Cevapla
    • Güncel Anne Yazının Yazarı

     Blogdaki tüm ek gıda yazılarını okuyabilirseniz ayrıntılı olarak 6 aylık bebeğin ne yiyebileceğini ve ek gıdaya nasıl geçileceğini yazdım.

     | Cevapla
 • hatice

  merhaba

  benim size danışmak istediğim bir şey var, vaktiniz olursa cevaplar mısınız?

  7 aylık oğlum ek gıda konusunda çok isteksiz. yutmada sıkıntı yaşıyor. dolayısıyla 8. aydan gün almamıza rağmen oturmuş bir öğünü yok. anne sütü alıyor sadece. acd3 ve demir veriyorum.

  ek gıda yemediği için endişelenmeli miyim?

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Bebeklerin yeni besinlere alışma sürecinde besin reddi ve yutma güçlüğü sık görülen bir durumdur. Şöyle düşünün: O ana dek hiç yemediğiniz çeşitte ve büyüklükte bir gıda size yedirilmeye çalışılıyor. Ne yaparsınız? Başınızı çevirir, ağzınızı kapatır, lokma boğazınızdan geçerken de öğürürsünüz değil mi? İşte aynı şey bebekler için de geçerlidir.Bu durumda endişelenmenize gerek yok. Israrcı değil ama kararlı olunuz ve ilk başladığınız her şeyi mümkün olduğnca minik ve az veriniz.

   | Cevapla
 • Annegazetesi

  Merhaba Güncel Anne,
  Bebeğim 6.5 aylık oldu, günde 2 öğün ek gıda alıyor (yaklaşık 2-2,5 çay bardağı kadar toplamda), onun dışında da 300 cc biberonla anne sütü alıyor. Ben de işten dönünce emziriyorum (gece de emiyor, bir de sabah emiyor. Yani genelde 3 veya 4 kez de emzirmis oluyorum ama ne kadar emiyor bilemiyorum 5’er dakika filan emiyor). Sizce aldığı bu gıda gelişimi için yeterli midir?

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Anlattığınız kadarıyla yeterli görünüyor ama bedensel gelişimin en iyi takibi düzenli boy ve kilo ölçümü ile yapılır. Kilosu ve boyu normase ve kan tetkikleri normalse bebeğinize verdiğiniz gıda onun için yeterli demektir.

   | Cevapla
 • hülya

  benım oglum 6. ayına yenı gırdı ek gıda ilk olarak ne verılmelı gecelerı acıkıyor anne sutum cok yok ne yaptıysam olmadı tam doymuyor gecelerı rahat uyuması ıcın ne yapmalıyım.(

  | Cevapla
 • ayla

  Merhaba
  Kizim 6 aylik.2.aydan itibaren emmek istemiyor.bu zamana kadar uykuluyken emzirdim sagip kasikla verdim.kilosu 7.250gr boy 69cm.su an gece ne gunduz ne uykuda emmiyor sagip veriyorum .cok zorlaniyorum.makinayada cok az ve yavas geliyor 1 saat boyunca ugrasip 90ml sut cikarabiliyorum.cok bunaldim ne yapmaliyim.

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Lütfen pes etmeyin ve sağmaya devam edin. Emmese de biberonla anne sütü vermeye devam edin. 90 ml süt sağma ile sağılan süt olarak gayet iyi bir miktar.Sebze pürelerine ve muhallebilerine sağdığınız sütü katın.

   | Cevapla
 • Fatili

  Merhabalar siteniz çok faydalı emeğinize sağlık.benimde 6 ayın içinde bir oğlum var ek besinlere başladık yalnız bazı besinlerin verilmesi konusunda çelişkiye düştüm size sormak istedim.
  Birincisi: bu ay sonuna doğru kahvaltıya başlıcaz.okuduğum tüm sitelerde yumurta sarısı peynir pekmez bisküvi karıştırılır verilir diyor.sizce kahvaltıyı bu şekilde karıştırıp vermek doğrumu? Kahvaltısını nasıl vermeliyim ve neler vermeliyim?

  İkincisi: ceviz ve fındığı toz haline getirip özelliklede cevizi kahvaltılarına katabilirmiyim bu ayda yoksa erken mi 1 yaşını mı beklemeliyim?mesela fındık unundan biskuvi yapabilir miyim?

  Üçüncüsü: ben oğlumun muhallebilerini tam bugday , tam yulaf yada tam pirinç unları ile yapıyorum.bazı yerlerde bu tarz unların demir emilimini azalttığını ve bebeklere kullanılmaması gerektiğini yazıyor.doğru mu bu? Bu unları kullanmaya devam edebilşr miyim?

  Son olarakta pekmez konusu kafam çok karışık vermelimiyim mi bebeğime? Çünkü kan damlasını kesinlikle almıyor vermeyi bıraktık. Kusuyor yada çok ağlıyor sonra yine kusuyor.

  Şimdiden teşekkür ederim…

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Kahvaltıyı 7. ayda öneriyorum. Kahvaltıda karışım şeklinde değil de tüm besinleri ayrı ayrı vermelisiniz. Böylelikle bebeğiniz tüm besinlerin tatlarını ayrı ayrı öğrenmiş ve sağlıklı bir damak tadı geliştirmiş olacaktır. Bu ayda kahvaltıda;
   Pekmez, tuzsuz peynir veya lor, yumurta sarısı, tuzsuz ezilmiş zeytin, ev yapımı (tam buğday unundan ve şekersiz) bebe biskvisi, mıhlama verebilirsiniz.
   Ceviz ve fındık için 9. ayı beklemelisiniz.
   Tam buğday unu ve diğer buğday unları gluten hassasiyeti açısından risk taşır ama besleyicilikleri pirinç unundan daha fazladır.
   PEKMEZ VEREBİLİRSİNİZ AMA pişirilirken çok uzun süre ısıya maruz kalmamış pekmez bulmanızı öneririm. Yüksek ısıya maruz kalarak hazırlanan pekmez kansorejen bir madde içerir. Ama pekmez tek başına çocuğunuzun tüm demir ihtiyacını karşılamaz.

   | Cevapla
   • Fatili

    Teşekkür ederim bilgiler için.
    Peki bu kan damlası hakkındaki fikirlerinizi de alabilirmiyim? Hiç bir test vss yapılmadan direk damlaya başlattı doktorumuz içmesi için çok zorladım çünkü çok korkuttular kansız kalır vss .şu an kesinlikle içmiyor tüm düzenimizi bozuyor verince bu damlayı mutlaka vermeli miyim? Meyvesine falan katıp mı versem ? Bu sefer ek gıdaya yeni geçtik düzenimiz bozulur diye korkuyorum açıkcası.
    Birde püre ve çorbalarına et ve tavuk sulu yapabilirmiyim yoksa 9. Ayımı beklemeliyim teşekkürler…

    | Cevapla
 • teacher

  merhabalar doktor hanım…
  sitenizin yeni ama sıkı takipçisiyim. Her yerden bilgi bulabiliyoruz ama aynı şeyleri yaşayan,düşünen eğitimli birinden bilgileri almak en güzeli….
  benim 6. ayını doldurmuş bir kızım var 4. ayda anne sütü alımı bitti doğduğu günden beri formül mama ile birlikte anne sütü alıyordu zaten.15-20 gün önce yoğurtla başladım ek gıdaya ama 2-3 çay kaşığını geçemiyoruz birtürlü…..kabak ve havuç denedim onunda sadece tadına bakıp bırakıyor .bikaçgün ara verip tekrar deniyorum…yine aynı…ısrarcı olmuyorum…arada elma dilimleyip veriyorum eline hem dişini kaşıyor hem suyundan faydalanıyor….Tavsiyelerinizi bekliyorum ne yapmalıyım….birde günlük 600-700 ml mama yiyor yeterli mi? ?? gecede beslemeye devam ediyorum. Bu arada boyu 69cm kilo 6700
  cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Biraz daha sakin ve tedbirli gidebilirsiniz. Zaten 6 aylık bir bebeğin ana gıdası anne sütüdür. Kararlı olun ama ısrarcı olmayın. Sebzeleri değiştirin.Sevip yiyebileceği bir sebze mutlaka bulursunuz. Bebeğinizin boyu kilosu normal sınırlarda.

   | Cevapla
   • aslı

    teşekkür ederim doktor hanım…inanın ne yapacağımı şaşırdım…tahlilleri temiz kızımın…
    8 ayı bitti kilo:7100 boy:70cm
    …kaç doktora gittim sonuç değişmiyor…zinco ve vitamin veriyorum…
    bir gün boyunca
    yarım yumurta sarısı
    yarım çay bardağı yoğurt
    4 mama kaşığı sebze
    500-600 gr mama yiyor gece beslenmesine de devam ediyoruz…yeterli mi?
    2 aydır ilerleme yok ne kilo ne boy
    ne yedirmeliyim sizce?
    muhallebi -hurma-pekmez -et- ceviz verebilirmiyim faydalı olur mu? çok çok teşekkür ediyorum

    | Cevapla
    • Güncel Anne Yazının Yazarı

     Bebeğinizin kilosu 8 aylık bebek için normal sınırlarda. 8 AYLIK bebek kırmızı et, hurma pekmez, bulgur, yulaf, irmik yiyebilir. 9. ayında balık ceviz fındık (öğütülmüş) verebilirsiniz.

     | Cevapla
 • zarife

  Oğlum 6aylık 1 hafta önce salyalari akmaya başladı 2gün öncede ishal oldu ama şimdi yok geceleri uykusunda ağlamaya başladı ve ne emiyor nede biberonu alıyor acaba diş mi?çıkarıyor ne emiyor nede biberonu alıyor acaba ne yapmalıyım bana yardım edermisiniz teşekkürler.

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Diş çıkarıyor olabileceği gibi başka bir rahatsızlığı da olabilir. Bir çocuk doktoruna muayene olarak diş çıkardığı için mi yoksa başka bir rahatsızlığı olduğu için mi huysuzluk yaptığını öğrenmeniz en doğru davranış olacaktır. Diş çıkarma dönemlerinde bebeğinizi rahatlamak için neler yapmanız gerektiğini aşağıdaki yazımdan öğrenebilirsiniz.
   http://www.guncelanne.com/bebekler-dis-cikarirken-neler-yapilmali/

   | Cevapla
 • saadet

  merhabalar bnm oglum 6. ayı bitti 8350 68cm sagarak anne sutu alıyor gunluk 1300 24 saatte bazen doymuyor hıssedıyorum sebze c verdım bebegım kakasını yapamadı bnde dereyle cıkartıyorum sonra kestım duzeltı kendı yapıyor korkuyorum yıne olacak dıye doktorum dereyle cıkart dedı sureklı yaparsam zararı olur mu acaba?bıde dewamlı zor mu cıkarrır kakasını yavrm..

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Ek gıdaya geçerken kabızlık görülmesi normaldir. Sebze pürelerine zeytinyağı ve mevsim sebzesi olan kabak ekleyebilir, kayısı- erik kurusunu suda bekletip yumuşatarak yedirebilirsiniz.

   | Cevapla
 • saadet

  bırde dışı cıkmadı copk huysuz ama yavrum hızlı bır sekılde emeklıyor 6. ayında dişi ne zaman cıkar

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Her çocuğun gelşim basamaklarını geçiş hızı bir diğerinden farklıdır. Bebeğinizin dişleri 12. aya kadar çıkacaktır

   | Cevapla
 • melisalkaya

  Tamam bilgiler cok guzel ama yukarida corba tercih edilmemeli yaziyor. Ek gida menusunde ise corba var. Ne yapacagimizi sasirdik artik.

  | Cevapla
 • Huren

  Merhaba
  Siteniz ozenle hazirlanmis ve annelere rehber niteliginde cok faydali. Yazilarinizdan faydalanmakla birlikte size kendi durumumuz hakkinda danisma ihtiyaci hissediyorum. 7 haziran 2013 51cm 3.070kg 39+4 normal dogum oglumun dogum bilgileri. Su an 8.300kg 71 cm. son aylarda 150-200grama kadar dustu kilo alimi. Ek gida olarak salatalik,havuc ve meyve kemirmek disinda neredeyse hic birsey yemiyor. Yogurt,peynir turevlerini hic yemiyor. Yumurta yemiyor (1-2 kez sarisini omlet gibi yapinca yedi ama kabardi vucudu). Et kofte olarak yemiyor kusbasi gibi verirsem cigneyip cikariyor. Kasikla corba vs genelde yemiyor ya da en fazla 3-4 bebek kasigi yiyor. Ek gida tablomuz cok kotu ve ne yapacagimi sasirmis durumdayim. Boy ve kilosunu gittigimiz doktorlar yetersiz buluyorlar ve beni endiselendiriyorlar. Boyle uzaktan olmaz biliyoum ama siz ne onerirsiniz bana. Detayli bi tetkik , arastirma hastanesi falan gitmemiz gerekir mi akisina mi birakmaliyiz. Sizin yorumunuz benim icin onemli. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Öncelikle önerim iştahsızlığa ve kilo alımının düşmesine neden olabilecek bir hastalığı olup olmadığı yönünde tetkik edimsi bebeğinizin. Bu yönden ayrıntılı bir muayene ve kan idrar tetkiklerini yaptırmalısınız önce. Ardından her şey yolunda ise zaten 7 aylık bebeğin ana gıdası anne sütü/yoksa formul mamadır. 7. ayda 1 ana 1 ara öğün vermeniz yeterli olacaktır. Tetkik ve muayeneleriniz yapıldıktan sonra her şey normal çıkarsa ek gıdaya yeni başlıyor gibi yapalım. İlk gıdanız sebze püresi olsun ve sadece bir çay kaşığının ucu ile başlayın. Yaklaşık 1 ay boyunca çok yavaşça artırın.

   | Cevapla
   • Huren

    Cevabiniz icin tesekkur ederim.tahlilleri yapildi biraz demir eksikligi disinda bisey yok sukur. Uykusu cok yetersiz ve duzensiz(hala gecede 10-12 kez uyaniyo) uyku problemi de gelisimini olumsuz etkiliyor olabilir mi acaba? Bu arada oglum 11,5 aylik 8.300 gr 71 cm bu degerler cok mu az sizce

    | Cevapla
 • Huren

  Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Tekrar sizi rahatsiz etmek istemiyorum ama oglumun gelisimi hakkinda ne dusundugunuzu cok merak ediyorum. Biliyorum boyle takibini yapmadan olmaz ama sizin degerlendirmeniz belki bana yol gosterebilir. Farkli doktorlara gittim genel olarak hepsi de boyunu cok kisa buluyorlar. Bir doktorumuz cocuk endokrine yonlerdirdi. Ek gida tablomuzu zaten bir onceki sorumda ozetlemistim neredeyse hic bisey yemiyor.(belirtmemistim daha once sadece anne sutu aliyor) Oglum 11,5 aylik 71cm 8.300gr eger vakit ayirip yorumlarsaniz cok memnun olurum. Tesekkur ederim

  | Cevapla
 • hacer yılmaz

  merhabalar ben çalışan bir anneyım anne sütümü fazlasını stok yaptım işe başladım bebegime
  6.5aylık şimdi yaklaşık 330 poşet süt stoklamışım.hala annesütüm cok bebegım bir gögsumu bile
  bitiremiyor. stokladıgım sütlein bir kısmı 6 ay dolmak üzere ben bu sütleri nasıl degerlendırebilirim dökmeye kıyamıyorum ek gidalara nasıl koymalıyım corba muhallebiye yada siz ne önerirsiniz bana

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Çorbalarına, her türlü yemeğine ve muhallebi ve meyve püreleine ekleyebilir daha iyisi bir bebeğe süt anne olabilirsiniz.

   | Cevapla
 • betül

  Merhabalar,

  benim sorum verdiğiniz örnek menüde anne sütü verilen saatlerle alakalı. mesela 10.00 da anne sütü verdik bir dahaki anne sütü menü5 te 18.30 da.. elbette bebekten bebeğe değişiklik gösterir saatler onu anladım da ortalama olarak bu şekilde besleniyorlar. ama arada çok fazla saat yok mu emmediği. o zaman sütümüz azalmaz mı? arada bebeğimizi ek gıda ile beslerken biz de sütümüzü sağmalı mıyız?

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Menü 5 te ve diğer menülerde anne sütü 18’de değil 15.00 de. 6-7 aylık bebekler ortalama 3-4 saat aç kalabilirler. Sütünüzü ara ara 3-4 saatte bir sağmanız sütü artıracaktır.

   | Cevapla
 • Derman Arıbaş

  merhaba,
  5.5 aylık bir kızım var ve hazırlık yapıyorum. elimde “ek gıdaya geçiş” defterim, tüm yazdıklarınızı not alıyorum. hepsi için çok teşekkür ederim.
  ben acaba anne sütü ile nasıl yoğurt mayalayabilirim? Bir kere inek yoğurdu mayası ile denedim tutturamadım. yoğurt makineleri anne sütü mayalamada başarılı olur mu?
  hoşçakalın

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Aynı inek sütü mayalar gibi ama en az 3 katı maya ile mayalamanızı öneririm.

   | Cevapla
 • ışıl

  Merhabalar, Öncelikle forumunuz gerçekten çok yararlı teşekkür ederim. Anne sütü ile yoğurt mayalamanın tarifini verebilir misiniz? Daha önce denedim ama başarılı olamadım, çok sulu kesik kesik oldu. Tekrar teşekkür ederim.

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Anne sütünü cam bir kavanozda benmari usulü ısıtın. Ve her 100 ml anne sütüne 3 yemek kaşığı yoğurt olacak şekilde mayalayın. Kavanozu kapatın ve havlu ile sarın. 6-8 SAAT SONRA ağzını açın ve buz dolabına kaldırın. 12 SAAT HİÇ YERİNDEN OYNATMADAN DİNLENDİRDİKTEN SONRA kullanabilirsiniz. Dikkat edimesi gereken nokta anne sütünü çok ısıtmamak. Bu besin değeri kaybına yol açar.

   | Cevapla
 • cagdas

  Merhaba;

  kecı sutu mu anne sutu yogurt ıcın daha uygun.bebegımız 2 ocak dogumlu ek gıda ıcın bu ayın bıtmesı mı beklenmelı yoksa gec mı kaldık.Bebegımız 10 kılo erkek

  | Cevapla
   • cagdas

    Merhaba;
    Yulaf kepegı aldım ancak cabuk mantar olusturabılıyormus ve bayat olabılıyormus.Tereddut ettım vermedım acaba bulgur mu versem?ek gıdaya gecıs benı cok korkutuyor ya bogazında kalırsa dıye.Her aksam yemek arastırıyorum yarın baslayacagım dıyorum cesare
    t edemıyorum.Nasıl baslamalıyım,ne vermelıyım,mevsıme uygun sebze yok bu aylarda ne verecegım lutfen yardımcı olun.
    ne vermelıyım,nekadar mıktarlarla baslamalıyım en buyuk sorunum.
    Benım bebegım canı nezaman ıstrse emıyor oyle verdıgınız saat dılımlerıne uyabılmem mumkun degıl.Oyle kı gece bıle donerken uyansa sese uyansa meme emmeden uyumuyor.Gecede 5-6 kez emıyor.Yogurdu nasıl mayalayabılırım.Gunluk yapacagım mesela 1 cay bardagın yogurt ıcın sut ve mayası ıcın kullanmam gereken yogurt mıktarı ne olmalıdır.Et-balık vs… vermeye baslamalı mıyım.Lutfen sorularımı yanıtsız bırakmazsanız cok memnun olurum.
    sevgıler

    | Cevapla
    • cagdas

     kafam ınanılmaz karısmıs durumda.Bebege tahıl konusu cok karmasık.Glutensız bırsey vermek mı gerekıyor.Colyak hastalıgından bahsedılıyor.Pırınc vermek ıstemıyorum ancak pırıncte gluten yokmus.Yulaf vermek ıstıyorum ama benım aldıgımda gluten var yazıyorç.Glutensızlerı var mı? bulgur en ıyı dıye dusunurken gluten oranı en yuksek tahıl bulgur yazıyor.Gluten colyak hastalıgına sebep oluyormus.Colyak da bebek gelısımını olumsuz etkılermıs.Ben ne verecegım bu cocuga.Lutfen yardımcı olur musunuz.Tahıl vermesem daha mı ıyı bılemıyorum kı

     | Cevapla
 • saliha

  Merhabalar benim bebeğim 6.aydan 1hafta aldı anne sütü almıyor,mama yiyen bebekler için örnek menüler verebilirmisinz .
  teşekkurler

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Mama yiyen bebekler için örnek menü aynı anne sütü alan bebek menüsüne benzerdir. Anne sütü yerine mama verebilir ve ana veya ara öğün sayısını ikiye çıkarabilirsiniz.

   | Cevapla
 • emine

  Güncelanne bebegim 6 aylık cok şukür yogurt ile ek gıdaya başladık sizin dediginiz gibi bundan sonra sebze daha sinra meyve pureleriyle devam edicem.prki kahvaltıya ne zaman baslamalıyim kahvaltıya basladığimda sebzeyimi vericem kahvaltıyimi cunku 2 ana ogun bebege agır olmazmı bu noktada kafam çok karısiyo aydınlatırsanız sevinirim oglum anne sutu alıyor

  | Cevapla
 • emine

  2.sorum oglumun bu aralar uykusu duzensiz ek gıda icinde kendini iyi hissettigi saatler dedinizya mesela ogkum bir gün 11 de huzurluyken diğer gün 10 da huzurlu oluyor yani farklı saatler olsa olmaz mı? En azından ilk zamanlar için

  | Cevapla
 • dilek

  Merhabalar,
  Bebegim 6 ayı 1 hafta gecti. Anne sutum cok degil. Ise baslayacagiim icin bebegime ek gidaya baslamam gerekiyor. Yogurt olarak nasıl bir yogurt yedirmeliyim.
  Cevabinizi bekliyorum. Tesekkurler.

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Yoğurt için öncelikle anne sütü, o yoksa keçi sütü o da yoksa inek sütü/mama….

   | Cevapla
 • emel şahin

  Bebeğim 6 aylık ve ben çalışıyorum. Bakıcısı inek sütü ile kızıma mama yapıp günde 3-4 öğün veriyor. Inek sütünün zararlarını okudum şaştım kaldim şimdiiv hatam dan dolayıy vicdan azabı duyuyorum. Besleme şeklini düzeltrim. Kızım zarar görmüş müdür?

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   İnek sütünü 1 yaş öncesi bebeklere önermiyoruz. Kansızlığa yol açmışsa eğer bir uzman görüşü ve kan tahilleri ile bu anlaşılabilir.

   | Cevapla
 • Tülin Işıksaçar

  Merhaba , bebeğim gündüz saat başı hatta bazen yarım saatte bir emmek istiyor, gece de en uzun uykusu 1,5 saat, nerdeyse saat başı emziriyorum, eskiden 3 saat kesintisiz gece uykusu oluyordu fakat uzun zamandır kesildi. Şu an 6ay 1haftalık.geçen hafta boyu 69cm kilosu7.5 kg idi. 4,5kilo doğdu ama benim sütüm sanırım hiç çok olmadı o yüzden o da çok kilo alamadı, normal sınırlarda kilo ve boyu olduğundan doktorumuz da mama vermem konusunda israrcı olmadı. Benim sorum gece uykularını nasıl uzatanilirim? Teşekkürler

  | Cevapla
 • sultan

  Mrb güncel anne… benim oğlum 6buçuk aylik boyu 67 cm kilosu ise 7.300 gr ek gidaya basladik öğlenleri sebze püresi aksam yatmadan once ise meyveli yogurt veya muhallebi veriyorum… biz daha kahvaltiya baslamadik doktorumuz ise kilosunun biraz az olduğunu ve kahvalti ögününde bebek ekmeği labne az yumurta karisimini devam sütüyle islatmami ve bebeğime yedirmem gerektigni söyledi. Bebegim anne sütüyle besleniyor ve mama vermek istemiyorum ama daha besleyici olmasi icin kahvaltı konusunda doktorumun önerdiğinimi yapmalıyım kararsiz kaldim acikcasi… cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Öncelikle doktorunuzun bebeğinizin kilosunu ayına göre mi, doğum kilosuna göre mi yoksa son ay aldığı kiloya mı göre az bulduğunu belirtebilirseniz sevinirim. Onun dışında kahvaltıya 7-8. aylarda başlamanızı ve bulamaç yapmadan tek tek gıdaları vermenizi öneririm. Bu aylarda bebeğin ana gıdası bir veya iki öğün dışında anne sütü olmalı. Anne sütü yeterli değilse önce artırmaya çalışımlmalı (bol su, bol dinlenme, bol emzirme ile)

   | Cevapla
 • ipek

  Mrb benim 6.5 aylik bi oglum var ek gidaya geciste biraz zorluk yasiyoruz ama fenada sayilmaz alisicaz insallah. Yalniz bebegim 4 aylikken 8.800 kiloyken 6.ayon sonunda 8.200 e dustu sutumde yeterliydi sanirim sik emziriodum ama neden oyle oldu anlamadim doktor normal dedi ama bana hic normalmis gibi gelmedi bebeklerin her ay almalari gerekmiomu yanlismiyim yoksa neden iki ayda hic kilo almaypl aksine verdik kilomuzu bi bilginiz var mi acab tesekkur edrm simdiden

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Bebeğinizdeki kilo kaybının nedenlerinin araştırılması gerek. Bebeklerin ilk yıl ilk ayda günde 20-30 gram, ikinci altı ayda da günde 15-20 gram almasını bekleriz. Bunun altındaki kilo alımı ve kilo kaybı nedenlerinin ayrıntılı bir fizik muayene ve kan, idrar tetkikleri ile araştrılması gerekli.

   | Cevapla
 • gulsen

  Merhaba 6.5 aylik oglum var.ek gidaya baslayali 15 gun oldu.yogurt,sebze ve meyve puresi (yarim cay bardagi) veriyorum.haftaya ise baslayacagim 8.00-13.00 arasi calisiyorum.bu yarim gunluk surecte nasil bir menu onerirsiniz? Ayrica sut sagip dondurucuya atmistim.

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Yazıdaki menüyü takip edebilirsiniz. İşe gitmeden önce emzirin. Sonra anne sütü zamanı gelince bakan kişi buzluktaki anne sütünü verebilir.

   | Cevapla
 • Özden

  Merhaba, benim 6 ay 26 günlük aylık bir oğlum var. 6. ayını bitirdiği gün 1 bebek kaşığı yoğurtla ek gıdaya başladık. Yoğurdunu pastorize keçi sütüne keçi yoğurduyla mayaladım ve mayayı devam ettiriyorum. İlk 20 gün hiçbir problem yokken 21. gün ve sonrasında verdiğim tüm yoğurdu kusmaya başladı. Sizce nasıl bir problem olabilir ve ne yapmamı önerirsiniz. Bu arada ilk 6 ay yalnızca anne sütü aldı ve anne sütüne devam ediyor. Sizin vereceğiniz bilgi benim için çok önemli çünkü koskoca Ankara’da sizin gibi düşünen bir doktora rastlamadım henüz. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Öncelikle eğer kusma devam ediyorsa bir uzmana başvurup ayrıntılı tetkik ve muayene olmanızı öneririm.

   | Cevapla
 • ada

  Lütfen yardim edin……..oglum tam altivaylik dogdugundan beri anne sutunu isteksiz ve az emiyor ilk iki ay cekip biberonla verdim sonrs biberonda almadi mecburen dort aylikken yogurt vermeye basladim birde aptsmil kasik mamalari emzirmeyrde devam ettim sma besinci ay sadece 250 gr almisti cok üzüldüm sutum emmedigi icin azaliyor birde kusuyor reflü var yani anne sutu cok az aliyor ek gidaya erken basladim istahida cok az bana yardım edin nasil beslemeliyim

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Sizin durumunuzda bebeğinizin bir uzman doktor tarafından değerlendirilip, kan, reflü ve idrar tahlillerinin yapılmasını öneririm. Eğer bebeğinizde iştahsızlığa yol açacak bir durum yoksa emzirmeye kararlı bir şekilde devam etmenizi, hazır kaşık mamaları kullanmayı bırakmanızı, tam tahıllarla ve zeytinyağı/tereyağı ile zenginleştirlmiş sebze püresi vermenizi, bir de sabah kahvaltısında organik mısır unu ile yapılmış mıhlama (http://www.guncelanne.com/bebekler-icin-besleyici-bir-kahvalti-onerisi-mihlama/) yedirmenizi ve sizi en az 15 günde bir kilo takibine çağıracak, bebebeğiniizn beslenmesini düzenleyecek bir uzmanın takibine girmenizi öneririrm.

   | Cevapla
 • ada

  Gercekten zor durumdayim sadece gece uyurken emiyor biberonla mama veya sut almiyor zorlatsam kusuyor sadece alti aylik ben ne yapacagim ac uyuyor su an

  | Cevapla
 • sahra

  merhaba 6 ay 10 günlük bebeğim var şeftali püresi yoğurt arada havuç patates püresi ve pirinç unundan muhallebi veriyorumm muzu ne zaman vermem gerekiyo çorba vermelimiyim bilemiyorum ilk nasıl çorbayla başlamayılım pekmez yumurta ceviz e ne zaman başlamayılım

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Bebek beslenmesinde çorbayı pek önermiyorum, çünkü çorbanın çoğu su olduğu için, besleyici değeri ve kalorisi azdır. Bebeklerinize çorba değil sebze püresi veriniz. Muz ve pekmez başlayabilirsiniz. Cevize 9. ay, yumurtaya 7. ayda başlayabilirsiniz.

   | Cevapla
 • nil

  bebeğim tam 5 aylık.4 aylık kontrolünde boyu 62 cm kilosu 6.990 idi.anne sütüyle besleniyor.şimdiye kadar sadece birkaç kaşık şeftali püresi verdim çok sevdi ve çok iştahla yedi.şimdi de bir başkasının elinde yiyecek birşey gördüğünde ağzını şapırdatıyor ve biz yemek yerken oda yemek istiyor.çalışmaya başladım ve akşama doğru sütümün azaldığını hissediyorum. sizce ek gıdaya başlamalımıyım ve nasıl başlamalıyım.teşekkür ederim

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Ek gıdaya başlamak için biraz daha bekleyebilirsiniz. Nasıl başlayacağınıza gelince blogda ek gıda ile ilgili yazıların tamamını okuyarak bir fikir edinebilirsiniz.

   | Cevapla
 • gulsum

  Merhaba benim 5.5 aylık oğlum var 36 haftalik 2.150 gram doğdu şimdi ise 6.400 gram oldu iki aydır da boyu beş santim uzuyor bunlar normalmi

  | Cevapla
 • selda

  5.5 aylık bebeğim emzırıyorum ama doymuyor gün boyunca 2öğün ek gıda verıyorum öğlen meyve daha sonra yoğurt yatmadan önce de ne veremılırım veya liste veremılırmıyım önerılerınızı beklıyorum

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Yazıda da belirttiğim gibi meyve ve yoğurttan önce sebze püresi öneriyorum.

   | Cevapla
 • Ayşe

  Merhabalar, sitenizi bir arkadaşım tavsiye etti. Emeğinize sağlık çok yararlı bilgiler var. Benim bir sorum olacaktı. Bebeğim 4 gün sonra 7.ayını bitiriyor. 8 kg kız bebek. 5buçuk aylıkken ek gıdaya başladık. Gayet güzel sebzesini meyvesini yoğurdunu yiyordu. Yaklaşık bir haftadır hiçbir şey yemiyor. Tadına bile bakmadan reddediyor. Kaşığı ağzına almıyor biberonla içmiyor, emmeye karşı da direnç göstermeye başladı. Ne yapacağımı şaşırdım. Bir öneriniz var mı acaba

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   İştahsızlığa sebep oacak bir sağlık sorunu olup olmadığının anlaşılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

   | Cevapla
 • Özge

  Merhabalar,
  Oglum yakında 6 aylık olacak. Kilosu 9300 gr ve boyu 71 cm ve sadece anne sütüyle besleniyor. Önceden geceleri 1 veya 2 kez kalkarken artık 4-5 defa kalkıyor emiyor ve uyuyor nedeni ne olabilir ? İşe başladığım için hayat benim için çok zorlaşmaya başladı. Fikirlerinizi alabilir miyim?
  Teşekkürler

  | Cevapla
 • Sevgi

  Merhabalar,
  Ben 5.5 aylik minik bir mucizenin annesiyim:) Bir cana can olmak basli basina bir mucize olmakla beraber benimkisi gelis zamani ve sekli itibariyle duble mucize:))tabi bu durumda aslinda olukca gercekci ve sogukkanli kadin gider,yerine kendinin bile zaman zaman dayanamadigi pimpirikli bir ANNE gelir:)minigimin sagligi ve gelisimi cok sükür cok iyi gidiyor..
  2.nci ayimizdan itibaren tüm cabalara ragmen emmedik ve devam sütüyle besleniyoruz:(dr.umuzun(yurtdisinda yasiyoruz)son kontrolunde “ek gidaya gecebilirsiniz” talimatindan sonra,en cok korktugum dönemlerden biri olan “ek gidaya gecis”sizi bulmamla bana kocamannn bir ohhh dedirtti..cokk uzun oldu kusura bakmayin,heyecanima verin:) gelelim sorularima;
  !)buradaki dr.umuz ek gidaya gecisi,kavanozlardaki püreler dedi..(buralarda dehset bir ürün yelpazesi var,basim dönüyor bakarken)bu durumu duyan annem,sayet o kavanozdaki seyleri cocuga yedirirsen” hakkimi helal etmem sana” ya kadar getirdi olayi:)(tabi cocuklarini kuymakla, sizin deyiminizle mihlmayla büyüten bir anne olarak cok hakli) ben sizin önerdiginiz gibi yogurtla basladim,mamayla mayaladim ancak daha fazla okuyunca keci sütünü denemeye karar verdim,nasil mayalamam gerekiyor acaba ve siz burdaki hazir püreler icinde ayni seyimi düsünüyorsunuz?
  2)kahvalti kismini tam anlayamadim,bulamac seklini biliyorum ama tek tek nasil verecegimi örneklerseniz cokkk sevinirim…
  Simdiden cok tsk.ederim,saglicakla kalin…

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Kavonoz mamalarını zorunlu haller dışında önermiyorum.
   Kahvaltıyı tek tek verin. Ama kahvaltı için 7.8. aya kadar beklemenizi öneririm.
   Keçi sütünü de aynı normal yoğurt gibi mayalayabilirsiniz.

   | Cevapla
 • hatice

  merhaba güncel anne önceleikle harika siteniz ve sunumunuzdan dolayı çok teşekkür edrim 5 ayını yenı dolduran bir kızım var kilosu normal sınırlarda fakat artık gece sütüm yetersiz kalıyor çok ilginçki 3 haftadır gaz problemi başladı mama almıyor gece yatmadan muhallebi verebilirmiyim ek gıdaya yavas yavas baslasam olurmu gazlı bebek için inek sütünden yapılan yoğurtla başlamak nasıl tercih olur birde yoğurddu günlük yapıpmı yedirmeliyim acil cevabınıza ihtiyacım var kolay gelsin teşekkürler

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Yoğurdu günlü mayalamanızı ve ek gıda için 6 ayı beklemenizi, sütün yeterli olup olmadıpının anlaşılması için de bebeğinizin sık kilo takibini yaptırmanızı öneririm.

   | Cevapla
 • sengul

  Merhabalar guncel anne! bu siteye ilk kez girdim. keske daha once girseymisim. oncelikle sizi tebrik ediyorum her soruya cevap verdiginiz icin…
  Benimkizim bugun tam 6 aylik. ilk 3 ay anne sutu verdim ama sutum yetersizdi ek mama vermek zorunda kaldim. ne yaptiysam sutumu arttiramadim ve 3 aylikkende sutten kesildim. anne sutu veremedigim icinde 4.5 aylikken saglik ocagindaki hemsirenin tavsiyesiyle elma suyu ve yogurta basladim. 5 aylik oldugunda gunde 1 kere sebze puresi ve muhallebi falan verdim. kabak, brokoli, karnabahar, havuc, kereviz pureleri verdim 2veya3 gunde bir ve kizim severek istahla hep yiyor. hic doktora goturmedim hep internetten arastirarak hareket ettim. dogru mu yaptim sizce? bilmiyorum. bir de ben muhallebiyi pirinc unuyla yapiyorum. bu dogru mu? kizima sabah meyva puresi, ogle sebze puresi, aksam muhallebi veya yogurt veriyorum 1 cay bardaginin yarisi ya da ceyregi kadar yiyor. 600-700 ml de sma devam sutu veriyorum. yarin sabah da yumurta sarisi, tuzsuz labne peyniri ve ihlamur cayi vermeyi dusunuyorum. islatarak ayri bir sekilde. sizce yarindan itibaren kizima nasilbir beslenme olusturabilirim? Kizim 6 aylik olmasina ragmen hala donmedi. bu yuzden cok uzuluyorum. bu normal midir? En son 4 aylikken 6,5 kilo ve 61 cm boyundaydi. 4 gun sonra tekrar gidicem. 34+6 haftalikken dogmustu. simdiden tesekkur ediyorum. sevgiler!

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Bebeğinizi kontrol ve takip için bir uzmana götürmenizi öneririm.

   | Cevapla
 • ebru narcı

  Merhaba benim kızım 6 aylık sütüm çok az geldiği için mama ile besleniyor 5 aylıkken doktorumuz ek gıdaya başlattı. Sebze püresine ve yoğurduna formül mama katabilirmiyim

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Anne sütü azsa evet katabilirsiniz. Ancak mama ısıdan etkileneceği için pürenin ılık olmasına dikkat edin lütfen.

   | Cevapla
 • Gülce çalık

  Beneğim 6 buçuk aylık emziriyorum ek olarak öğlen sebze çorbası ikindi meyve püresi akşam tarhana gece pirinç unu muhallebi yedirttîm (doktor listesi) ayrıca emzirdîm kabız oldu lavma ile yapabildi hastahanede ve şimdi korkuma yediremiyorum bişey sadece emziriyorum yine o duruma gelmesinden çok korkuyorum birde biberon almadığından su tüketemedi kaşıkla az oldu sanırım :( bi fikir verin lütfen ne yapacağımı bîlemedim …

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   6 aylık bebeğin ana gıdası ağırlıklı olarak anne sütüdür. Sağlığına kavuşunca azar azar blogdaki önerilere bakarak ek gıdaya geçiniz.

   | Cevapla
 • meryem

  Mrb benim bebegim 6.5 aylik anne sutu almiyor mama ve ek gida ile besliyorum suan 7 kilo 69 cm bana az geliyo 3.300 dogum kilosu

  | Cevapla
 • gül

  benim bebegim 6 ayını 1 hafta geçiyor,uyutma zorluğu çekiyorum geceleri,7,8 defa kalkıyor,diş çıkarıyoruz şu aralar,ek gıdadada zorlanıyoruz
  teşekkürler

  | Cevapla
 • özlem

  Merhaba,
  bebeğim 6 aylık. Ek gıdalara
  başladık.çeşitlendirerek devam ediyoruz.
  Sarımsak da denemek istiyorum ama nasıl
  vereceğimi bilemedim. Sebzelerini Buharda
  haşlıyorum. Sarımsağı da katsam nasıl olur?
  Buharda pişen sarımsağin yararı veya zararı
  var mı? Çiğ mi vermeliyim?
  Sevgiler

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Bebeğinizin yemeklerine sarımsak çiğ veya pişmiş ekleyebilirsiniz. Ama pişmiş sarımsak daha kolay sindirilir.

   | Cevapla
 • kezban

  Merhaba lar ben ikiz annesinin Bebeklerim suan 6 aylık hem mama hem emzir yorum ama her ikiside çok kısa emiyor 3.4 dakika falan bidaha istemiyorlar sizce donuyorlar midir.?cvp iniz icin şimdiden teşekkürler

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Eğer ayda 500 gram ve üstü kilo alıyorlarsa doyuyorlar demektir.

   | Cevapla
 • nurcan

  merhaba benim 7 aylık bebeğim var ek gıdada baya yok katettik ama benim sorum bebeğime sabah kahvaltılarında ıhlamur verebilirmiyim bi zararı olurmu bilgi verirseniz çok sevinirim tşk iyi çalışmalar.

  | Cevapla
 • hasret

  Merhb benim covugum mamayla besleniyo ilk iki ay anne sutu ile beslendi dafa sonra hep mama dr fort aylikken ek gdaya gecirdi cocugumun geliskmi boy cok iyi ama ek gdalari istekli ymiyo zorla iki ymek kasigi yogrt veryrm bazi purelerdnde zorla birbkac kasik ne yspmmm lazm yoksa bu normalmi lutfn cvp vern

  | Cevapla
 • tugba

  kızım altı aylık. demir damlasında paraben olduǧu için vermek istemiyorum.bunun yerine önerebileceǧiniz başka bir yol var mı? ….. cevabınız için teşekkürler.

  | Cevapla
 • ayse

  Bebegim 8agustos 2014 dogumlu ek gidaya baalamali miyim?Çok yorum aliyorum cevreden çok iştahlı elimde gördüğü herseyi yemek istiyo bende bazen tattiriyorm cok iştahlı yiyor. Teşekkürler. ..

  | Cevapla
 • gul ispir

  merhaba guncel anne.oglum yaklasik yedi aylik.d3 ve ferro sanol kullaniyoruz.ferro sanolu ne kadar sure daha kullanmaya devam ediyoruz? ? bilgilendirirseniz sevinirim.simdiden cvp icin tesekkurler

  | Cevapla
 • Ezgi

  Merhaba güncel anne.ek gıdaya geçiş ile ilgili yazılarınızı okudum. Benim bebeğim 6,5 aylık 9 kilo sadece anne sütü ile besleniyor hatta fazlaca düşkün.3 hafta evvel ek gıdalara geçiş Yaptım daha doğrusu yapmaya çalıştım.ancak ilk günler gıdaları denemek için hevesli olan bebeğim daha sonra ağzını kitlemeye ve kaşığı gördüğü an ağlamaya başlıyor.hatta kaşıkla verdiğim d vit i bile reddetmeye başladı10 Yaşında bir kızım daha var hiç böyle Şeyler yaşamamıştım çok üzülüyorum . Lütfen yardımcı olur musunuz

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Size denemekten yılmamanızı öneriyorum. Bir şeyi sevmiyorsa ona bir süre ara verin, sonra tekrar deneyin. Sebze püresi deneyebilirsiniz.

   | Cevapla
 • sengul

  merhabalar guncel anne.Sizi yakindan takip ettiğimi oncelikle belirtmek isterim.Cok faydali bir site cok guzel bir rehber niteliginde olması biz yeni annelere (!) yol gosterici oluyor bu bakimdan mutluyum :) benim oglum 7.5 aylik suan.kahvaltisinda tam bugday ekmegi kullaniyorum.acaba bebe bisküvisi kullanabilir miyim glutensiz olanini tabiki ! simdiden teşekkür ederim.

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Evde kendiniz yapıyorsanız kullanabilirsiniz. Ama hazır bisküvileri önermiyorum.

   | Cevapla
 • sengul

  bu arada sekiz dokuz aylik bebek beslenmesi ile ilgili paylasiminizi merakla bekliyorum :) et balik (hangi balik turu tercih edilmelidir ) ve tavuga ne zaman ne sekilde baslarsak dogru olur ?

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Tavuk organik tavuk olmak kaydı ile 8. ayda balık da aynı şekilde 9. ayda başlanabilir.

   | Cevapla
 • Havva

  Merhabalar
  Kızım şu anda 6.5 aylık, çalışan bi anneyim ama evim işime yakın olduğu için sabah ve öğlede emziriyorum. Akşamları ve gece zaten emiyor. Ek gıdayı bazen alıyor bazen almıyor. Sütümün yetip yetmediğini de anlayamıyorum. Şu anda 7 kilo. Acaba kilosu ayına göre normal mi. Normal değilse ne yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

  | Cevapla
 • kübra

  Merhabalar güncel anne ek gidaya geçişte su veriyor muyuz ne kadar ve ne zaman veriyoruz teşekkürler şimdiden :)

  | Cevapla
 • Mavera

  Merhaba benim bebeğim 5,5 aylik 8500 gr boyu 69 cm anne sütü aliyor ek gidaya gecmedik..simdiye kadar hep d vitamini verdik doktor son kontrolünde Polivit şurup verdi bunu kullanin dedi ama ben anlamadim çocukta vitamin eksikliği yok bu şekilde bir vitamin takviyesine gerek var mi? Çok zor veriyorum içmek istemiyor yarisini tukuruyor zaten ne yapmaliyim kararsiz kaldim

  | Cevapla
 • zuhal

  bebeğim 6 aylık boyu 63 kilosu ise 63 cm bu normalli aylık kontrollere gidiyoruzzayıf dedi doktor.azar zara ek gıdalara başladık mamam yemiyor ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olabilirmisiniz

  | Cevapla
 • firdevs

  merhabalar lütfen bana yardım edin bugün kızımın 6 aylık aşısını yaptırdım kilosuna boyuna bakıldı ama kilo alması gerekirken 300 gr vermiş sağlık ocağındaki ebemiz ve doktorumuz bunun normal olmadığını mutlaka altında bi sebeb olduğunu söylediler çocuk doktoruna götürmemi bütün tahlilleri yaptırcam yarın birde 1 aydır geçmeyen ara ara öksürük var önemli bi sebeb olabilirmiş çok korkuyorum artı çok iştahsız bi bebek zorla yediriyorum ama kilo kaybetmesi çok endişelendirdi beni lütfen beni aydınlatırmısınız şimdiden ALLAH razı olsun sizden

  | Cevapla
 • leylaceyhun

  Harikasınız güncel anne..verdiğiniz bilgileri tekrara tekrar dönüp okumak istiyorum.anne sütü konusunda ısrarcı olmanız içimi rahatlatıyor.ben oğlumu 5.ay kontrolünde( ki o ayda iki dış çıkarmıştı) 300 gr.Aldığı için doktorun tavsiyesiyle ek gıdaya başlattım.çorba ya da yoğurt veriyordum, bir cay bardağını geçmiyordu miktarı. Son bir haftada kabız olunca bu işte bir yanlışlık olduğunu sezdim,çünkü sütüm de sanki biraz azalmıştı.6.ay kontrolüne 20 mart’ta gittik ve yine 300 gr.almış oğlum,kilosu su an 8.700gr. Ben endişelenmeli miyim? Doktorumuz birer hafta arayla sebze çorbası,yoğurt(devam sütüyle mayalanmış),meyve püresi ve kahvaltı olmak üzere ay sonunda bu dört öğünü almamızı önerdi.ama ben çok endişeleniyorum artırdıkça sütüm azalacak diye..oğlum su anda sebze püresini 2-kaşık alıyor meyveyi ve yoğurdu severek yiyor(1 cay bardağı kadar) ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun çok uzun yazdım biliyorum ama endişeleniyorum.ay sonuna kadar bu şekilde hiç artırmadan devam mi etmeliyim?? Teşekkür ederim

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Bence önce az kilo alımına yol açacak bir hastalığı olup olmadığının anlaşılması için kan ve idrar tetkikleri yapılmalı, sonra anne sütünü artıracak yollar denenmeli.

   | Cevapla
 • Güncel Anne Yazının Yazarı

  7-8 aylık bebek beslenmesi yakında blogda olacak. Mamayı ve anne sütünü 1 yaşa kadar vermeye devam etmelisiniz. Anne sütü alırsa 2 yaşa dek devam.

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>