Güncel Anne

Ateşli Çocuğa Yaklaşım

Ateşli Çocuğa Yaklaşım

Çağın pek hastalanan bir çocuk değil çok şükür. Tam da bu kışın ilk üç ayını hastalıksız atlattık; şehrimizdeki iki büyük salgın  bizim eve uğramadı diye sevinirken oğlan  iki gündür  hasta.  İlk önce gözler baygın baygın bakmaya başladı. Ardından ateş 39 dereceye çıktı. Çıkış o çıkış. Bu yazı kaleme alındığı anlarda henüz düşmemişti ateşi.  Elbette Çağın’ın ilk hastalığı değildi  bu ve benim de gördüğüm ilk ateşli çocuk Çağın değildi.  Ama yine de tüm anneler gibi ateş, benim için de endişe kaynağıydı. Bu endişeden yola çıkarak sizler için bir ‘ateşli çocuğa yaklaşım, annelere öneriler, evde neler yapılmalı, ateşini nasıl ölçmeli, ne zaman doktora gidilmeli, her ateş düşürülmeli mi?’ dosyası hazırladım.

Ateş Nedir?

Çocuk doktorlarının ana kaynak kitabı olan Nelson Textbook of Pediatrics, ‘vücut ısısının o kişi için normal değerlerin üzerinde oluşu’ olarak tanımlıyor ateşi. Vücut sıcaklığı yaşa, ölçümün yapıldığı saate, ölçümün yapıldığı vücut bölgesine, ateş öncesi yapılan fiziksel aktiviteye ve çevre ısısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Vücut sıcaklığı sabah 5.00 – 6.00 sıralarında en düşük, 17.00 – 18.00’ de ise en yüksek değerine  ulaşır. Bebeklerde vücut sıcaklığı daha yüksektir ve 1 yaş civarında erişkin düzeye doğru düşüş gözlenir. Kızlarda 13-14, erkeklerde 17-18 yaşında sabitlenir. Koltuk altından 37.4 °C,  ağızdan 37.5 °C, makattan 38  °C,  kulaktan ölçümlerde 37.8  °C üzerindeki değerler ateş olarak kabul edilir.

Ateş Neden Ortaya Çıkar?

Ateşin en sık sebebi enfeksiyonlardır. Bunun dışında romatizmal hastalıklar, apandisit, ilaçlar, sıcak çarpması ve kanserler ateşe neden olabilir.

Ateş Nasıl Ölçülür?

Ateş kulaktan, makattan, alından, koltuk altından, ciltten ve ağızdan ölçülür. Bugün için ateş ölçümünde en geçerli cihaz nedir  ve ateş en uygun nereden ölçülür sorusunun cevabı net olarak verilebilmiş değildir.  Çocuklarda cıvalı cam  termometreler  civanın zararlı etkilerinden dolayı artık kullanılmamaktadır.

Makattan Ölçüm: Vücut kor sıcaklığını en iyi yansıtan bölge olmasına rağmen huzursuzluğa ve   yaralanmalara  neden olabileceğinden tercih edilen bir ateş ölçümü değildir. Dijital termometrenin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Termometrenin ucu vazelin veya jel ile yağlanır ve çocuğun makatının içine doğru 1.5-2 cm kadar nazik bir şekilde ilerletilir. En az 3 dk süre ile makat içinde kalması sağlanır.

Ağızdan Ölçüm: Küçük çocuklarda iletişim sorunu; gıda ve sıcak-soğuk sıvı alımından ve  ağız içi yaralardan etkilenmesi nedeniyle tercih edilen bir yöntem değildir. Bu yolla ateş ölçümü küçük bebeklerde emzik termometrelerle de yapılabilir.

Kulaktan Ölçüm: Her iki kulaktan birkaç kez ölçüm yapılmalı ve en yüksek değer doğru kabul edilmelidir. Küçük çocuklarda dışkulak yolu kavisli ve S şeklinde olduğu için termometrenin ucu kulak zarını göremez ve hatalı ölçüm yapılabilir. Bu yüzden iki yaşın altındaki çocuklarda kulaktan ateş ölçümü tercih edilmez. Hızlı bir ölçüm sağlar. Kullanmadan önce kullanım klavuzu mutlaka incelenmelidir. Ölçüm yapılırken çocuğun kulak kepçesi üst kısmından tutulup nazikçe üste yukarı kaldırılıp termometrenin ucu haffçe kulk içine doğru itilir. Dış kulak yolunda buşon varlığı ve enfeksiyon; ölçüm öncesi çok soğuk veya sıcak suyla yapılmış banyo  ölçüm sonucunu etkileyebilir.

Koltuk Altından Ölçüm: Koltukaltı kurulandıktan sonra ölçüm yapılmalıdır. Çocuklarda en sık tercih edilen yöntemdir. Yenidoğanda ise en uygun ölçüm şeklidir. Güvenilirdir ve kolay uygulanır. Ancak ciltte ateşle birlikte olabilecek damarbüzüşmesi ve terlemeye bağlı olarak gerçekten daha düşük değer gösterebileceği akılda tutulmalıdır.

Alından/Ciltten Ölçüm: Çok hızlı ölçüm yapılabilir ancak güvenirliği düşüktür. Yüksek ateş  çıkarsa koltuk altından ölçümün tekrarı gerekir.

Plastik Şerit Termometreyle Ölçüm:  Isıyla değişen duyarlı sıvı kristaller içeren bu termometreler alına yapıştırılır, vücut sıcaklığı bir dakika sonra renk değişikliği skalasından okunur. Bu yöntemle ölçüm güvenilir değildir.

 Evde 0-5 yaş grubu ateşli çocuklarda rutin olarak ağız ve makattan ateş ölçümü yapılmamalıdır. Ateş ölçümü, yenidoğanlarda (ilk 4 hafta) koltukaltından; 4 hafta-5 yaş arası çocuklarda ise koltuk altı ve kulaktan yapılmalıdır.

Ateşi Ne Zaman Düşürelim?

Yüzyıllardır ateşin fazla önem­senmemesi gereken bir bulgu mu, yoksa hızla önlem alınması gereken önemli bir durum mu olduğu tartı­şılmaktadır. Ateşin yaralı bir yanıt olduğunu bilmelerine rağmen, birçok hekim ve aile, ateşin düşmesiyle hastanın durumunun iyileşeceği ve hastalığın daha kısa süreceğine inandıkları için, ateş düşürücüleri ve bazı yanlış fiziksel soğutma yöntemlerini yaygın olarak kullanmaktadırlar. Oysaki  ateşli çocukların çok az bir kısmında yaşamı teh­dit eden veya sonraki dönemlerde yaşam kalitesini etkileyebilecek olan ciddi enfeksiyonlar  söz konusu­dur.

Ateş bir hastalık değil, vücudun hastalıklara karşı verdiği normal bir reaksiyondur. Ateş düşürme hastalığın seyrini değiştirmez. Ateşin vücudumuz için pek çok faydası bulunmaktadır. Ateş varlığında mikropları öldürmekle görevli beyaz kan hücrelerinin mikropların bulunduğu ortama göçünün hızlandığını, beyaz kan hücrelerinin mikropları öldürücü madde salgılama yeteneklerinin arttığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Ateş yanıtıyla bakterilerin ölmesi hızlanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü  sağlıklı çocuklarda ateş düşürücüleri rutin olarak kullanılmamasını; vücut ısısının 39 °C veya üzerinde olduğu durumlarda ateş düşürücü kullanılmasını önermektedir. Ancak ateş çocuğu rahatsız edip, tedavi uyumunu zorlaştırabilir. Ateşli çocuklarda sıvı kaybı, huzursuzluk ve havaleye görülebilir. Ayrıca metobolizma hızını ve doku oksijen ihtiyacını buna bağlı olarak da kalbin iş yükünü arttırır. Bu bilgiler ışığı altında ateşi düşürmek her hasta için ayrı ayrı düşünülmelidir.

 • Kardiyolojik, metabolik, nörolojik hastalığı olan çocuklarda,
 • Ateşli havale geçirme riski bulunan çocuklarda,
 • 41 derece ve üstü ateşlerde,
 • Ateşe eşlik eden düşkünlük, huzursuzluk, aşırı ağlama gibi durumların varlığında,

ateş düşürülmelidir.

Ateşli Çocuğun Evde Tedavisi: Annelere Öneriler

 • Kalın kıyafetler, ateşin daha fazla yükselmesine neden olabileceğinden çocuklar az giydirilmeli, uyuturken giysiler daha da azaltılmalıdır. Oda ısısı ne çok sıcak ne çok soğuk olmalıdır (21-22 derece idealdir).
 • Alın, şakaklar, koltukaltı, kasıklar ve bacak arkalarına ıslak ve ılık kompres uygulanabilir. Uygulanan kompresler sık sık değiştirilmelidir.
 • Çocuğa ılık suyla duş aldırılabilir. Ancak ateş düşürücü vermeden  tek başına ılık duş ve ılık kompres, bazen çocuğun sudan rahatsızlık duyup titremesine ve  ateşin biraz daha artmasına neden olabilir.
 •  Ateş,  hızlı su kaybına sebep olarak vucudun susuz kalmasına yolaçabilir. Bu yüzden çocuk sıvı alımı için teşvik edilmelidir. Anne sütü, su, süt, ılık bitki çayları, çorba…Hangisini seviyor ve içebiliyorsa o içirilmeli; kafein içeren kola ve çay gibi içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Hastayken tüm insanlar gibi çocukların da iştahı azalır. Yemek yemek istemeyen çocuk  zorlanmamalıdır.  Böyle dönemlerde en sevdiği yemekler hazırlanmalı ve yiyebildiği kadar yemesi için teşvik edilmelidir.
 • Okula giden ateşli çocuklar ateş 24 .saat yükselmeyinceye dek evde istirahat etmelidir.
 •  39° C den daha düşük ateşlerin  çoğunda; eğer çocuğun genel durumu iyi ise, ilaç ihtiyacı olmayabilir. 39° C üzerinde ateşli ise parasetamol veya ibuprofen içeren ateş düşürücüler, çocuğunuzun yaşı ve kilosuna göre verilebilir. Çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre önerilen dozu bilmiyor iseniz, doktorunuza danışmalısınız.
 • Ateşin hemen düşmesi beklenmemeli; ateş düşürücü ilaçların  hastalığın gidişatında herhangi bir değişiklik yapmadığı ve iyileştirmediği unutulmamalıdır.
 • Aşağıdaki durumlardan biri varsa doktora başvurulmalıdır.

 Ne Zaman Doktora Başvurmalıyız?

Doktorunuzu aramanızı gerektirecek ateş; çocuğunuzun yaşına, kronik hastalığı olup olmamasına ve ateşe eşlik eden başka bir bulgu olup olmadığına göre değişir. Eğer  çocuğunuzun durumu hakkında yorum yapmakta zorluk çekiyorsanız doktorunuza başvurmanız en iyi yoldur.

 •   Bebeğiniz 6 aydan küçükse,
 • Ateşle beraber çocuğunuzda susturulamayan sürekli ağlama,  sürekli uyuklama hali, bilinç bulanıklığı ve sayıklama, halusinasyon varsa,
 • Ağlarken gözyaşı olmaması, bıngıldakta çöküklük, dudak ve ağız içi kuruluğu, idrar miktarında azalma gibi vücudun susuz kaldığına dair bulgular mevcutsa,
 • Ateşi 72 saatten daha uzun süredir sürüyorsa,
 • Ateşle beraber öksürük, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, ense sertliği, sık idrara çıkma, idrar renginde değişiklik,karın ağrısı, kusma, ishal, eklemlerde kızarıklık, eklem hareketlerinde kısıtlılık ve şişme, cilt döküntüsü mevcut ise,
 • Bitkin, genel durumu kötü ( rengi soluk veya dudak-parmak uçları mor, çok  halsiz ve yorgun görünümde ) ise,
 •  Kalp atışları ve nefes alması hızlı ise,
 • Bebeklerde emmeme, ağlamama, beslenememe mevcutsa,
 • Ateş düşürücüler ile düşmeyen ateş varsa,
 •  12 saatten daha uzun süre gaz ve kaka çıkarmama ve karında şişkinlik varsa,
 • Yakın zamanda ameliyat geçirmişse,
 • Kalp, akciğer, bağışıklık sistemi hastalığı mevcutsa

doktorunuza başvurmalısınız.

Ateşli Çocuğa Ne Yapılmaz?

 • Ateş düşürücüler; normal vücut ısılarında, çok sık ve yüksek dozda kullanılmamalıdır. Aileler ateşten çok endişelendiği için ateşi yokken bile çocuklara ateş düşürücü ilaç uygulayabiliyorlar.
 • Ateşli çocuğa çok soğuk suyla kompres yaptırılmamalı yine aynı şekilde çok soğuk suyla duş aldırılmamalı. Soğuk suyla temas eden çocuk titrer ve bu da ateşin daha çok çıkmasına sebep olabilir.
 • Yüksek ateş nedeniyle titreyen çocuğun üşüdüğü için titrediği sanılarak daha kalın giyiysiler giydirilmemeli; üzeri örtülmemelidir. Ateşli çocuk mümkün olduğunca az şey giymiş olmalıdır. Unutmayınız ki ateşli çocuk üşütmez. Aileler bazen de ateşin terleyerek düşeceğini düşünmekte ve çocuğu daha da ısıtarak terletmeye çalışmaktadır.
 • Hekim önerisi olmadan antibiyotik kullanmamalıdır.  Küçük çocuklardaki ateşin en sık sebebi virüs kaynaklı enfeksiyonlardır ve antibiyotikler virüslere değil bakterilere karşı etkilidir. Böyle bir durumda antibiyotik kullanmak çocuğunuza yarar değil zarar verecektir. Antbiyotiklerin ateş düşürücü etkisi yoktur.
 • Ateş düşürücü olarak doktor önermeden aspirin kullanılmamalıdır.  Aspirin kullanımı, bazı viral hastalıklarda ”reye sendromu”denilen ağır bir tabloya neden olabilir
 • Alkollü veya sirkeli suyla kompres yapılmamalıdır. Bu durum cilt damarlarının büzüşmesine ve ateşin daha da yükselmesine sebep olabilir.

 

UYARI! Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir bireysel durum için özel bir tanı veya tedavi planı olarak kabul edilmemelidir. Çocuğunuzun ya da sizin sağlığınızla ilgili herhangi bir sorunda onu ya da sizi muayene edip, ayrıntılı bir öykü alma imkanına sahip olan doktorunuza başvurmanız en doğru davranış olacaktır.

Adana doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi babamın görevi dolayısıyla 5 farklı şehirde okuduktan sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdim. Özel bir hastanede iki yıl süren pratisyen hekimlik hayatımın ardından çocuk doktoru olmak istediğime karar verdim ve Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünü kazandım. Asistanlığa başladığım ilk gün, kendisi de benim gibi çocuk doktoru olan eşimle tanıştım. Kısa süren bir flört döneminden sonra evlendik. Evliliğimizin 5. yılında da oğlumuz Çağın Aras katıldı aramıza. Kilis’te mecburi hizmetimi tamamladım. Şu anda Adana’da yaşıyorum. Kısacası “Yolu çok iyi bilmekle yolda yürümenin farklı olduğunu anne olduktan sonra anlayan bir çocuk doktoruyum”.

Yorumlar

 • ruzgarligunlervegeceler

  Ben, oğlumun ateşi çıkınca, ilaç vermeden hemen duşa sokuyorum. Neden bilmem, bunu ilacın bir alternatifi olarak algılamışım hep. Beş sene sonra bunun yanlış olduğunu öğrendiğime inanamıyorum :) Ahh çocuğum titriyordu da hep, ben ateşten sanıyordum.

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Çocuğunuz ateşten de titriyor olabilir. Tamamen yanlış bir davranış demeyelim de özellikle çok yüksek ateşlerde ateş düşürücü ile birlikte ılık duş aldırmak daha doğru bir yaklaşım diyelim.

   | Cevapla
 • gokçe

  Çocuğum 3 gündür ateşli herzamanda gece yükseliyo dün gece 39.4 tü soğuk su uygulaması ve ateş düşürücü ilaç verdim eteşi tam düşmedi halende var ne yapmam gerekiyo yardımcı olurmusunuz lütfen!

  | Cevapla
 • gulbahar

  Bizim bir atesli havale gecmisimiz olmustu.sizden fikir almistim.simdi bu yazinizi tum anne arkadaslarima iletecegim.ben soguk suya sokma hatasini yapmistim.ama bizimki aniden yukselen ve son anda farkettigim bir durumdu.Allah yasatmasin birdaha insallah ama cok kiymetli bilgileriniz icin tesekkur ederim.

  | Cevapla
 • elif esirci

  Kızımda ilk ateşi 6 aylıkken diş çıkarmadan sebep yaşadık.Ateş sonrasında burun kanaması da olunca hastaneye nasıl gittiğimizi varın siz düşünün.Yüksek ateşten damar genleşmesi yada çatlağı olusabilirliğine ikna olduk.Kızim şu an 5 buçuk yaşinda ve her ateş sonrası burun kanaması yaşıyoruz.Bazen öyle kanıyor ki ateşi bırakıp bu yüzden acillere taşınıyoruz.Söylenen yine damar çatlağı…Bu ne zaman geçer sizce?Ya da şöyle sorayım normalleştirerek kabullendiğimiz bu tepkinin altında birşey aramalı mıyım?sevgimle takipteyim:-)

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Kızınızda ateşli durumlar hariç başka zaman burun kanaması olmuyorsa; ateşe bağlı burun kanaması olabilecek bir durum. Gene de ayrıntılı bir kulak burun boğaz uzmanı muayenesi ve kan tetkiklerinin yapılmış olması gerekir.

   | Cevapla
  • Muhammed

   Burun çatlagı tamamen geçmiyor bizdede aynı sorun vardı ve en iyi çözümü serin ve memli tutöak burnu.bazen öyle bi sıcak sonucu kanıyor ve neredeyse baygınlık seviyesine kadar oluyor.doktor ise çatlagı yaktırmanın çözüm olmadıgını günde 5-6 defa burna su vermenin daha faydlı olacagını söyledi ve biz şimdilik allaha çok şükür memnınuz.

   | Cevapla
 • sevil

  kızım dün gece ateşlendi ve bugün kreşe bırakmak zorunda kaldım.ama 24 saat dinlense tabiki iyi birazdan gidipi alıp duş aldırdıp ona çorba yapcam bilgiler için sağolun çok makbule geçti.

  | Cevapla
  • mehmet açar

   Sevil hanim öncelikle gecmis olsun ama bi baba olarak hernesekilde olursa olsun ben atesli cocugumu krese birakmazdim bunun herhangi bi mazereti olamazda dusuncem tabi :(

   | Cevapla
 • SEMA

  İYİ GÜNLER KIZIM 3.5 YAŞINDA SOĞUK ALGINLIĞI NEDENİYLE DOKTORA GİTTİK ÖKSÜRÜK ŞRUBU PEDİTUS VE İSTEĞİM ÜZERİNE ANTİBİYOTİK VERDİ ANTİBİYOTİĞİ ENFEKSİYON OLMADIĞI VE ATEŞİ 38. ÜZERİNDE OLMADIĞI SÜRECE VERME DEMİŞTİ SABAHTAN BERİ KIZIMIN ATEŞİ DÜŞMEDİ PAROL AĞRI KESİCİ VERDİM 37.9 VE 37.5 ARASI SABAHTA DUŞ ALDIRDIM ÜZERİNİDE ÇIKARDIM 3 SAATTİR OYLE DURUYOR ŞİMDİ UYUDU NE YAPMALIYIM NORMALMİ ATEŞ?

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   37.5 derece ateş olarak değil subfebril(ateşaltı) değerlendirilir. Yazıda da belirtildiği gibi 39-38 derecenin altında rutin olarak ateş düşürücü önermiyorum. Geçmiş olsun.

   | Cevapla
 • ŞÜKRAN ŞİŞLİ

  kızım 5 yasında ateşi 39.8 e yükseldi ılık duş aldırdıktan sonra 39.1 idi ateş düşürücü de verdim fakat ateşi düşmedi ne yapmalıyım

  | Cevapla
 • cgdemm

  Birbiucuk yasnda bi oglum vr dun gece saat 4 de kusma ve sabahda ishal basladi bezini 7 8 kez degistirdim ateside cikinca hmen acile gttk ordada dusmeyince serum taktilar ve ewe geldik ancak atesimiz yine hep 38 lerde doktor hnim enfeksiyon oldgunu soyledi atesini dusurmek icin ne soguk su tedavisi ne surup iciyor ne yapicagmizi sasirmis durumdayiz lutfen goruslrrinizi bnmle paylasin. Ates dusurucu olarak apireks kullniyorum. Zorlada olsa bi yudum icirdim dus aldrmatya korkuyorum lutfen ynit verin iy gnler

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Bu konuda benden çok sizi değerlendirip, muayene eden doktorun görüşleri önemli. Ateş düşürücü ve ılık uygulamayı birlikte vermenizi ve yazıda belirtilen hususlara dikkat etmenizi öneririm.

   | Cevapla
 • fatma

  oglum 3 yasında gecen cumartesınden berı rahasız burun akıntısı hapsırık ve atesle basladı saglık ocagına goturduk gırıp olmus agrı kesıcı yazıp gonderdı ıkı gun kullandık evdede ıhlamur portakal suları falan ıcıcırdık ama ne fayda sonuç aynı kalkıp doktoruna goturduk bogazında kızarıklık var bıde gırıp olmus dedı pedıfen petitus erasef antıbiyotik surup verdı kullandık 3 gun boyunca ateşi ilaç verince düşüyor ama 4 saatten sonra yıne baslıyor agzıda cok kotu kokuyordu kalkıp bırdaha goturduk bu sefer 3 tane serum yazdı unacefin 1 g igne içine karıştırıyoruz yarın sonuncu serumuda takıcaz serum sayesın de rahatladı ama atesı yıne aynı suan ateşi 39.2 ialç verdim düştü cok sukur ama 4 saat sonra yıne cıkıcak anlıycagınız bır haftadır atesle mucadele edıyoruz 4 saate bır ates dusurucu vermek ıyımı ve bır haftadır kullanıyoruz ne yapmalıyız bu ates ıcın

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Bir haftadır süren ve antibiyotik ve ateş düşürücülere yanıt vermeyen ateş için doktorunuza tekrar başvurmalısınız ve çocuğunuz yeniden tetkik edilmeli. Geçmiş olsun

   | Cevapla
 • eda

  benim 5 yaşında oglum var ve surekli karnım agrıyo diyo doktora götürdüm kıl kurdu var dedi ama bunun yanı sıra cok sık ateşleniyo ve ateşi her seferinde 40 laracıkıyor sürekli uyuyor ne yapacagımı nereye götürecegimi bilemedim bu kadar sık ateşlenmesi neden oluyo ve hiç bir sorun yokken bi anda ateşlene biliyo halsizleşiyo benim için uykusuz geceler ve onun için agrılı sancılı geceler hiç bitmiyo ben ne yapmalıyım…

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Bir araştırma hastnesinin çocuk gastroenteroloji ve veya çocuk enfeksiyon hastalıkları bölümüne başvurmanızı öneririm.

   | Cevapla
 • FİLİZ

  Merhaba;
  Çocugum 25 nisanda 5 ayını bitircek 6.ayına giricek inşallah;3 gündür süren ateşi var calpol kullandık ilk gün sonra doktora gittik 2.gün 4 saatte bir ver dedi,o gece yine atesi yukseldı doktoru aradım calpo ve ibufenı 4 satte capraz ver dedi,bir kaç kez öyle kullandım şimdi ibufen ve paranox s fitili çapraz veriyorum,korkuyorum cocugum bu ilaçlardan zarar görür mü?Ayrıca 8 kilo birde idrar testi ve idrar kültürü yapıldı çok şükür birşey çıkmadı.Şimdiden teşekkürler

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Son çalışmalar ateşte, ardışık tedavinin yani ateş düşürücüleri sırayla kullanmanın, tek bir ateş düşürücüyü 4-6 saatte bir kullanmaya göre bir üstünlüğü bulunmadığı yönünde. Onun dışında 48 saati geçmiş ve düşmeyen ateşlerde doktorunuzun bebeğinizi tekrar muayene etmesini öneririm.

   | Cevapla
 • nur

  oglum 20.ayina girdi. 2gundur atesi var. bugun doktora goturduk.kan idrar ve bogaz kulturu tahlili yapildi cok sukur hepsi temiZ cikti. vucudunda igneucu kadar benek benek kizarikliklar var. hala atesi devam ediyor. ne tavsiye edersiniz?simdiden tesekkurler.

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Ateşle ilgili yazıdaki önerilere uymanız.ı ve doktorunuzun önerilerini uygulamınızı tavsiye ederim

   | Cevapla
 • bahar

  Kizim 7 yasinda 5 gündür inatci ateşi var ilk gün 39 ikinci günden sonra 43 e kadar yükseldi ilaç icirip duş aldirdim kaninda mikrop cikti%64 acilde ilk antibiyotik şurup basladik 3. GGün iğneye geçtik bugün 2. Dozu oldu yarin son doz olacak 1 g.ilk ama kizimin hala ateşi. Var
  Ve ateşten ziyade kizimin iki kulagida farklı sonuçlar veriyi ve bende bundan korktm normal mi acaba bir kulagi 39.9 öteki 37 buçuk beni aydinlatrsanoz mutlu olcam

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Antibiyotik başladıktan sonra 48 saat sonra halen ateşi düşmemmiş ise tekrar doktorunuza başvurmanız daha doğru bir davranış olacaktır.Kulaktan ölçüm yaparken her iki kulaktan birkaç kez ölçüm yapılmalı ve en yüksek değer doğru kabul edilmelidir. Küçük çocuklarda dışkulak yolu kavisli ve S şeklinde olduğu için termometrenin ucu kulak zarını göremez ve hatalı ölçüm yapılabilir. Bu yüzden iki yaşın altındaki çocuklarda kulaktan ateş ölçümü tercih edilmez. Kulakta buşon olması da ölçüm sonucunu etkiler.

   | Cevapla
 • zeynep

  Merhabalar oglum 4 yaşında 3 gündür ateşi 37.5 ile 38.9 arasında geziyor dolven şurup veriyorum ve ılık duş aldırıyorum bu gün doktora götürdüm doktor kanda birşey yok biraz bogazında kızarma var dedi ve bu gece aşırı terleme var 2 defa üst degiştirdim daha sonra ateş 36.4 de düştü devamlı sıvı veriyorum tuvaletine cıkıyor bira iştahsızlık var benim merak ettim acaba bu halde iken terlemesi faydalımı yoksa anormal mi bu konuda yardımcı olurmusunuz..

  | Cevapla
 • derya

  3 bucuk yasinda kizim 3 gundur atesli ates dusurucu verince dusuyor sonra yine cikiyor birazda halsiz yatarken horluyor burun akmasi falan yok ateside 37 bucuk 38 arasinda ustune hic cikmadi yarin ucak seyehati yapacagiz bi sorun olurmu aacababilgi verin lutfen tesekkurler

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Bu soruyu çocuğunuzu muayene edip, değerlendirmeden cevaplamam doğru olmaz. Size önerim çocuğunuzun ateşi halen sürüyorsa doktorunuza başvurmanız. Geçmiş olsun.

   | Cevapla
 • gamze

  mrhaba benım kızın 5 yasında atesı 38.8 dı doktora goturdum parol ıle dolven vermıs ikisi beraber kullanılırmı bunu ögrenebılırmıyım

  | Cevapla
 • betul

  Benimde 30 aylık oğlum var dün tüm gün yedikleri kustun gece ateslendi kustu ve peşine burnu kanadı şimdi sabah bişeyler yediğim henüz kurmayı ateşine normal doktora gorursen mi bilemedim

  | Cevapla
 • asli

  Merhabaoglum on beş aylik ve iki gundur atesi dusmuyor. Doktora goturdum bogaz lari kizarmis dedi ve agumentin verdi.iki gundur uyguluyorum hala ateşli ve koltuk altı atesi 38 den asagi dusmuyor.yazinizdaki herseyi uyguladim.ishal basladi.gectigimiz hafta kopek dislerini cikardi.bu hafta iki tane dis de cikmak uzere.hem dis hem enfeksiyondan dolayı mi atesi hoc dusmuyor.ates dusuruculer bile etkisiz kaldi. Yarın doktora götüreceğim bu geceyi rahat gecirmesi için ne yapmaliyim

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Eğer ateşi düşüremiyorsanız yarın sabahı beklemeden bir acil servise başvurabilirsniz.

   | Cevapla
 • mehtap

  Kardeşimin kanında mikrop çıktı doktor antibiyotik vermiş kötü bişey mi geçer mi nolur cevap verin:(

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Kardeşinizi görmeden, değerlendirmeden, kan sonuçlarını incelemeden bu konuda bir şey diyemem. Bu soruyu, kardeşininzin doktoruna sormanız daha uygun olur.

   | Cevapla
 • betul

  Merhaba 17 aylık bir kızım var atesli bir rahatsizlik gecirdigi geceler cok tedirgin oluyorum ve nasıl yatıracagimi bilmiyorum sizce uzeri acikmi olmali yoksa penye bir battaniye ortmelimiyim gece uyuya kalirim atesi cikar diye cok korkuyorum simdiden tesekkurler…

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Ateşli olduğu günlerde alert olmakta ve ateşi varsa az kıyafetle yatırmakta fayda var.

   | Cevapla
 • senem

  merhaba. benim kizim bu ay iki yasini dolduracak. yaklasik 3 haftadan beri öksürüyordu, sali günü doktoruna gittik, birseyi yok deyip öksürük ilaci verdi bunu kullanin dedi. ama persembe gününden beri de atesi yükselmeye basladi, bu sabah onu yine doktoruna götürdük ve doktor zatürre baslangici dedi. atesi 40 derece civarinda. bize antibiyotik verdi ve cuma gününe kadar kiziniza vern dedi. antibiyotik verdim ama atesi yine 40 derece, antibiyotikle birlikte ates düsürücü fitilini verebilirmiyim acaba. tesekkürler.

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Antibiyotikler ve ateş düşürücüler doktorunuz tarafından yazılmışsa birlikte kullanılabilinir.

   | Cevapla
 • nur

  Dün akşamdan beri oğlumun başı ve yüzünde ateşi var vücudunda çok yok gibi ayakları elleri de buz gibi koltuk altından ateş ölçtüm 38 e kadar gittikçe yükseldi…..verdim akşam yatırırken sabah ateşi yinw çıkmıştı.halsizliği de var doktora götürmelimiyim

  | Cevapla
 • mehtap

  Benim kizin 3 5 ysinda 15 gunde bir 39 derece aresi oluyo doktorlar hep bogaz enfeksiynu diyo ben arti sasirmis durumdayim yapabilecek tahliler neler ne yapabilirim

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Bir üniversite hastanesine başvurmanzı ve kızınızdaki bu durumun araştırlmasını öneririm.

   | Cevapla
 • salih çelik

  oğlum 2,5 yaşında ve pazartesi günü öğleden sonra ateşi yükselmeye başladı
  doktora gittik boğaz kültürü testi yaptırdık temiz çıktı.
  ama ateşi daha düşmedi.
  ateş düşürücü verdiğimizde 4 er saat ara ile veriyoruz 37,5 seviyelerinde 4 saat sonuna gelip beklediğimizde ateşi 38 ve üstüne tırmanmaya başlıyor.
  bugün de ek olarak burnu akmaya başladı.
  direnci yüksek karşıdan görseniz ateşli çocuk demezsiniz.
  vermiş olduğumuz şuruplar,calpol ile ıbufen birde sambucal verıyoruz ki direnci arttırsın diye.
  bütün bunlara ilave olarak ateşini düşürüecek evde neler yapabiliriz.

  teşekkür ederim.

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Yazıda evde ateş için neler yapılabileceği detaylıca anlatılmış.

   | Cevapla
 • buse

  Merhaba doktor hanim Aslinda sorulacak cok birsey birakmamissiniz fakat bizim bugun atesin 3.gunu ,39 -41 arasi oluyor .bugun acile gittik sizin de dedigibiz gibi istah ve genel durum iyi ise bisey yapmiyorlar , sizce genel durum iyi ama atesli kac gun beklenmeli?

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Ateş başladıktan sonra, 48 saat, uygun tedaviye rağmen sürüyuorsa bir çocuk uzmanına başvurmanızı öneririm.

   | Cevapla
 • sebile

  Cocugum 5 gündür ateşli bu gun 6, gun atesi 37, 9 adustu doktora tekrar goturmelimiyim yoksa normallesmismidir acaba

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Üç günden uzun süren ateşlerde doktora götürmenizi öneririm.

   | Cevapla
 • Tuğba

  Merhaba dr hanım. Oğlum 4 bucuk yasında ıkı gundur ateşi39.5 dün gece şiddetli kulak ağrısıyla acile gittik boğaz- kulak rnfeksıyonu dedi antıbyotık ve ….. diye bı ılaç werdi. Ikı doz kullandık ama vucutta kızarıklık olustu ılacın yan etkısınde yazıyor bende ılacı kestım ama tekrar dr a gıtmemıze gerek warmı sızce

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   Buna kızınızın durumuna göre siz karar vereceksiniz, ateşi devam ediyorsa gitmelisiniz.

   | Cevapla
 • Aliye

  Sevgili güncel anne, oğlum 22 aylık , son bir ayda üstüste üsye ve otit geçirdi. Çocuk doktorumuz da bazı tetkikler yaptı, şükür sorun çıkmadı. Ancak sık enf. Geçirdiği için imunex syr önerdi. Bazı yerlerde sağlıklı insanlarda bu tür bağışıklık artırıcı ilaçların kanserojen etki yapabildiğini okumuştum. Bu konuda ki düşüncenizi merak ettim. Meslektaşınız olarak fikriniz benim için çok değerli. Çok teşekkürler. Sevgiler .

  | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   İmmün sistem ile ilgili bir hastalığı olmayan, demir-çinko-b12 vb. vitamin ve mineral eksikliği bulunmayan, her besin grubundan dengeli ve ugun miktarda tüketen, kilosu-boyu yaşına uygun olan çocukların immün sistemi kuvvetlendirmek için dışarıdan bir takviye almasını önermiyorum. Balık, kırmızı et, ceviz, süt ürünleri, sağlıklı karbonhidrat tüketin, açık ve temiz havada aktivite yapın.

   | Cevapla
  • Güncel Anne Yazının Yazarı

   İmmün sistem ile ilgili bir hastalığı olmayan, demir-çinko-b12 vb. vitamin ve mineral eksikliği bulunmayan, her besin grubundan dengeli ve uygun miktarda tüketen, kilosu-boyu yaşına uygun olan çocukların immün sistemi kuvvetlendirmek için dışarıdan bir takviye almasını önermiyorum. Balık, kırmızı et, ceviz, fındıki süt ürünleri, sağlıklı karbonhidrat, mevsim sebze ve meyveleri tüketin, açık ve temiz havada aktivite yapın.

   | Cevapla
 • Selin

  Oglum 4 yasında cuma gununden berı atesı var oksurugude var bugun 4 gun ates dusurucu kullanıyorum ama atesı devam edıyor hala bugun dr gıttık bogazlarına baktı cıgerlerını vs dınledı tansıyonunu fılan olctu vırus kaynaklı dedı antıbıyotık gerek olmadıgını soyledı sayet 2 haftada fazla devam ederse ancak antıbıyotık vereceklerını soyledı vırus salgınıymıs bu arada ıngıltereden yazıyorum

  | Cevapla
 • MEDINE

  benım kızım 3 kez havale cecırdı her ucude yuksekates enufak bugaz efeksıyonundan havale gecırıyor uykusuz kaldında atesı cıkıyor aglıyarak atesının cıkarıyor ve cok korkuyorum norolojı doktorun tavsıyesı uzerıne ılaclı tedavı yapıyoruz havalesının azaltmak ve havalesının hafıf gecırmesı ıcın

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>